Zalety pokryć ceramicznych

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. Powinien być trwały, bezpieczny, ale także spełniać walory estetyczne i architektoniczne. Wybór odpowiedniego pokrycia powinien zatem być dobrze przemyślany zwłaszcza, że rynek pokryć dachowych oferuje wiele rozwiązań jak dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blacha, strzegą, gont czy łupek. Zaczynając od pokryć ceramicznych przez metalowe, na bitumicznych kończąc paleta możliwości jest bardzo szeroka.

Dach jest szczególnie narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Słońce, deszcz, śnieg, wiatr czy grad – pokrycie domu powinno przed nimi chronić i dawać właścicielowi poczucie bezpieczeństwa.

Dziś skupimy się na ceramicznych pokryciu dachu. Nie bez powodu dachówka ceramiczna jest uznawana za materiał trwały, solidny, ale również piękny. Wielu producentów na potwierdzenie jakości produktów ceramicznych udzielają wieloletnich gwarancji sięgających nawet 50 lat, lub jak w przypadku ręcznie formowanych dachówek ceramicznych Heritage – nawet dożywotniej gwarancji.

Po pierwsze dach ceramiczny nie wymaga wielu konserwacji czy remontów, a jeśli taki się zdarzy to przeważnie wystarczy wymienić tylko kilka drobnych elementów – np. dachówek lub gąsiorów. Dach zbudowany z wielu małych elementów pozwala na szybką wymianę danego elementu bez naruszania całej konstrukcji dachu.

Po drugie dachówka ceramiczna daje doskonałą izolację. Latem nie nagrzewa się jak blacha, a zimą dłużej i lepiej trzyma ciepło.

Niewątpliwym atutem pokryć ceramicznych jest także szeroka gama kształtów i kolorów. Dachówki mogą być naturalne, angobowane, glazurowane, barwione w masie, płaskie, typu holenderka lub marsylka. Możliwości wyboru dachówki ceramicznej są praktycznie nieskończone.

Dodatkowo wybierając dach ceramiczny mamy możliwość wyboru szerokiej gamy akcesoriów: kominki odpowietrzające i kominki wentylacyjne, trójniki, dachówki solarne lub antenowe, a także wiele ozdób dachowych jak lunatyk, kogut czy sowa.

Do minusów należy zaliczyć ciężar pokrycia, który w przypadku dachówek ceramicznych jest z pewnością większy niż np. w przypadku blachy.

Także cena pokrycia dachówką ceramiczną może być mniej konkurencyjna od niektórych rodzajów pokryć dachowych. Jednak zalety tego rodzaju dachu z pewnością wynagradzają wyższą cenę.

 

Oczywiście pozostałe pokrycia dachowe mają swoje zalety i należy je rozważyć dokładnie podczas budowy domu. Przeważnie bowiem dom budujemy raz i dach również powinien nam służyć przez długie lata. Dach ceramiczny z pewnością będzie.