Spokój i pewność dachu nad głową, czyli o kompletnym zadaszeniu

Dachówka podstawowa to jeden z licznych rodzajów elementów zadaszenia. Oprócz tej dachówki inwestor powinien skompletować jeszcze wiele innych elementów. Ich zakres zależy od rodzaju dachu i wybranej dachówki. Producenci mają różne systemy zadaszenia. Oprócz dachówek podstawowych są także dachówki połówkowe, szczytowe – chroniące szczyty dachu z lewej i prawej strony, okapowe oraz wentylacyjne – montowane na połaci o znacznej powierzchni oraz w pobliżu okien dachowych.

Ponadto oprócz tych typów dachówek jest szereg ceramicznych akcesoriów dachowych, a więc gąsiory, których główną funkcją jest zabezpieczenie grzbietu dachu; tu mamy również trójniki, czwórniki i zamknięcia kalenicy. Do gąsiorów należy dokupić klamrą montażową. Jeśli planujesz zastosować kolektor słoneczny na dachu swojego domu, będziesz potrzebował dachówkę solarną. Jest ona wykorzystywana do przeprowadzenia przez dach przewodów i podłączenia ich do kolektorów słonecznych.

Na tym nie kończy się lista zakupów inwestycyjnych. Niemniej jednak, jak długa ona będzie zależy od projektu wykonawczego i rzeczywistych potrzeb inwestora. Dach może być wyposażony w stopnie i ławy kominiarskie, płoty śniegowe oraz elementy okapu.

Rzecz najbardziej podstawowa wśród akcesoriów dachowych to kominki – tutaj inwestor ma wyboru wiele typów i kształtów. Wynika to z różnorodności oferty dachówek. FCB Ceramika dostarcza kominki do każdego typu dachówki – tak pod względem kolorystycznym, jak i kształtu.

Wszystkie elementy mają wpływ na jakość i estetykę wykonania połaci dachowej. Reasumując, wśród akcesoriów dachowych są elementy ceramiczne, jak wyżej opisaliśmy oraz akcesoria techniczne, między innymi mambrany dachowe, co do których wymagania rosną, jeśli zdecydyjesz się na dach płaski (o tym w kolejnym artykule).

Proste dachy dwuspadowe o małych powierzchniach wystarczy wyposażyć w kilka tylko rodzajów elementów dodatkowych. Przeciętnej wielkości dach wymaga montażu już kilkunastu typów akcesoriów. W projekcie architektonicznym uwzględnia się rodzaj i rozmieszczenie wszystkich akcesoriów dachowych. Hurtownie budowlane zawsze doradzą jednak, jaką liczbę danych elementów inwestor będzie potrzebował.

Wszystkie akcesoria należy zastosować, aby dach nie wymagał potem napraw, a może układania od nowa.

Dach w Polskich warunkach klimatycznych jest bardzo ważny. Trzeba poświęcić mu uwagę, zastosować wszystkie wymagane akcesoria dachowe i zlecić wykonanie zadaszenia sprawdzonej firmie dekarskiej.

Na koniec dość istotna informacja dla inwestora – warto zwrócić uwagę na gwarancję, której udziela producent na swoje ceramiczne wyroby. Dożywotnia gwarancja na pewno jest czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę.