Renowacja zabytkowej kamienicy i dachówka angobowana

Zabytkowa kamienica na terenie północnej Wielkopolski została poddana renowacji. W FCB Ceramika odtworzyliśmy dachówki na podstawie dostarczonego nam wzorca. Ręcznie zostały wykonane formy, a następnie w sposób rzemieślniczy wykonaliśmy 500 sztuk dachówek dla tego projektu renowacyjnego.

Dostarczony wzorzec był nieco zniszczony. Dokładnie odtworzyliśmy wszystkie detale, aby nowe dachówki mogły być idealnie spasowane z tymi, które zachowały się w dobrym stanie na dachu. Ponadto, jak w każdym projekcie renowacyjnym, należało dobrać kolor. Takie zadanie wykonują nasi laboranci w przyzakładowym laboratorium FCB Ceramika. Czerwona angoba, jak w oryginale została nałożona na dachówki po ich wysuszeniu, a następnie zostały one wypale z zachowaniem odpowiednio dobranych parametrów wypału. Parametry te dobiera się w zależności od grubości wypalanego detalu.

Dachówka po wypale ma wymiar 41×21 cm i waży ok. 3,8 kg. Zamówienie zostało zrealizowane w ciągu sześciu tygodni i już niedługo będzie można zobaczyć efekt końcowy na dachu tej zabytkowej kamienicy.
Województwo wielkopolskie może poszczycić się największą liczbą zabytków nieruchomych obok województwa dolnośląskiego. Tu znajduje się 10% zabytkowych nieruchomości wpisanych do rejestru w skali kraju.

Ręczna obróbka ceramiki budowlanej pozwala na dokładne dopasowanie nowo wytworzonych elementów do zachowanej części architektury. FCB Ceramika specjalizuje się w odtwarzaniu ceramiki architektonicznej oraz w zamówieniach specjalnych. Jest także największym producentem w Polsce ceramicznych akcesoriów dachowych dla nowych inwestycji budowlanych.