Ptaki na dachu – mały, ale duży problem

Ptaki – małe, ćwierkające, a jednak mogą okazać się dużym problemem. Nie tylko zanieczyszczają dach i elewację, ale mogą także niszczyć niektóre elementy budynku.

Niezależnie od tego czy są to szpaki, wróble, wrony czy gołębie, warto wiedzieć jak zabezpieczyć swój dom przed niechcianymi gośćmi i lokatorami.

Wśród sposobów na odstraszenie ptaków znajdą się z pewnością specjalne kolce montowane na dachu, które uniemożliwiają siadanie na połaci. Podobnie tzw. wróblówki, które zapobiegają dostawaniu się ptaków, a także gryzoni i dużych owadów pod połać dachu.

Kolejnym sposobem jest odstraszanie ptaków odgłosem ich drapieżnych gatunków np. sokołów. Można spróbować włączyć nagranie na tyle głośno by mniejsze ptaki się ich wystraszyły lub zainwestować w wizyty np. sokolnika. Niestety po jakimś czasie ptaki mogą wracać więc należy robić to systematycznie.

Można także zastosować lepki, odstraszający ptaki żel, którym pokrywa się powierzchnię dachu. tutaj również są minusy ponieważ żel ułatwia gromadzenie się zabrudzeń i sprawia, że dach wygląda nieestetycznie nie ze względu na ptasie niespodzianki ale liście i gałęzie.

Jeszce jednym sposobem jest zamontowanie na dachu innych, sztucznych ptaków np. ceramicznej sowy lub innych ozdób dachowych, które mają za zadanie odstraszać mniejsze gatunki, na które mogą polować.