Konstrukcje dachowe, które zapewniają dobrą wentylację
Dach spadzisty ma wiele zalet. Stawia mniejsze wymagania konstrukcyjne niż dach płaski, gdyż nie obciąża go nadmiar gromadzącej się wody deszczowej lub śniegu, które w przypadku dachów płaskich są większym wyzwaniem technicznym. W konsekwencji dach spadzisty może być tańszy. Dzisiaj kontynuujemy ten wątek, w kontekście bardzo ważnej kwestii, mianowicie wentylacji dachu.
Wentylacja odbywa się dzięki działaniu wiatru, który napędza powietrze wentylujące lub odbywa się to na skutek ciągu termicznego – powietrze, które pod dachem się ogrzewa idzie ku górze w sposób naturalny zabierając jednocześnie wilgoć. Sprzyja temu system łacenia dachu, który jest jednocześnie konstrukcją do montażu dachówki.
Sama dachówka nie jest z założenia całkowicie szczelną pokrywą. Wiatr może przenosić pod jej powierzchnię wodę i śnieg. Nie stanowi to jednak problemu dla szczelności dachu, ponieważ zasadniczym uszczelnieniem są membrany. Te zaś charakteryzują się także tym, że przepuszczają parę wodną z wnętrza budynku do przestrzeni wentylacyjnej pod dachówką. Tą przestrzeń tworzy wspomniany system łacenia, a szczególnie kontrłaty, które mocowane są prostopadle do okapu, czyli wzdłuż opadającej powierzchni dachu. Do nich dopiero mocuje się łaty, a dalej dachówkę. Kontrłata tworzy więc przestrzeń i zapewnia właściwy odpływ skroplonej pary wodnej, deszczówki i topniejącego śniegu poza okap. Gdyby nie było kontrłat, woda zatrzymywałaby się na łatach, które układane są równolegle do okapu.
Kontrłata mocowana jest więc od krawędzi aż po samą kalenicę. Najlepiej jeśli wysokość tej deski (kontrłaty) wynosi 4 cm. Na okapie tworzy się wlot powietrza utworzony przez kontłatę. Taki otwór należy zabezpieczyć siatką.
Dach spadzisty ze względu na swoją konstrukcję łatwiej odprowadza wodę i zapewnia właściwą wentylację. Jeśli w Twoich planach jest położenie dachówki ręcznie wytwarzanej, taki dach będzie również wyjątkowym wyróżnikiem estetycznym Twojego domu.