Kominek wentylacyjny czy odpowietrzający – który wybrać?

Wentylacja dachu, a odpowietrzenie kanalizacji – jaki kominek wybrać?

Wentylacja dachu, jak również całego budynku jest sprawą bardzo ważną. Najogólniej można ją określić jako planowy nawiew i usuwanie powietrza z obsługiwanego pomieszczenia. Jest to zorganizowany proces wymiany powietrza zużytego w budynku podczas jego normalnej eksploatacji na powietrze świeże, pochodzące z zewnątrz. Dlatego w przypadku akcesoriów dachowych, należy przede wszystkim dokonać rozróżnienia pomiędzy kominkiem wentylacyjnym, a kominkiem odpowietrzającym. Kominek wentylacyjny służy do wentylacji pomieszczeń i jest istotnym elementem do właściwego działania tej wentylacji, dzięki któremu możemy pozbyć się nadmiaru pary, unikamy jej kondensacji i osadzaniu na ścianach wewnątrz budynku.

Kominek odpowietrzający odpowiada za właściwą pracę instalacji kanalizacyjnej. Działanie instalacji kanalizacyjnej oparte jest najczęściej na grawitacji. Pomimo, że stosowane są także inne rozwiązania, odpływ ścieków do zewnętrznego zbiornika pod wpływem własnego ciężaru jest nadal najbardziej popularnym rozwiązaniem. Aby nieczystości mogły spływać swobodnie, w rurach kanalizacyjnych musi panować odpowiednie ciśnienie atmosferyczne. Z tego względu pion kanalizacyjny musi być zakończony kominkiem odpowietrzającym. Kominek odpowietrzający umożliwia wyrównanie ciśnienia powietrza w rurach oraz usuwanie gazów kanałowych. Brak takiego wykończenia rur może natomiast powodować, że podczas odprowadzania ścieków powietrze wraz z nieprzyjemnym zapachem może być wtłaczane do pomieszczeń.

Kominek wentylacyjny jak i odpowietrzający stosuje się również dlatego, żeby zachować szczelność dachu w miejscu zakończenia kanałów wentylacyjnych czy rur kanalizacyjnych i aby przeprowadzić przewód wentylacyjny i kanalizacyjny przez połać dachu. Istnieje możliwość dokładnego dopasowania ich koloru do barwy dachówek co wpływa dodatkowo na estetykę wykonania dachu.

kominek wentylacyjny o średnicy 150mm

Kominek odpowietrzający o średnicy 100mm

Kominek uniwersalny 125mm do odpowietrzania i wentylacji pomieszczeń