Glazurowana dachówka FCB Ceramika pokryje dach pałacu

Niezwykła dachówka na specjalne zamówienie została odtworzona w FCB Ceramika. Zabytkowy obiekt w Unii Europejskiej pokryty był rzadko spotykaną dachówką. Po wielu latach część dachówki uległa zniszczeniu. Ponieważ jest ona niezwykle cennym detalem architektury pałacu, należało ją odtworzyć, tak aby zachować jej tradycyjną estetykę. Zgodnie z oryginałem, w FCB Ceramika wykonano ją z żółtej gliny, a następnie pokryto zieloną glazurą. Dachówka ma ponadprzeciętne wymiary i wagę.

Dachówka na specjalne zamówienie
Inwestor dostarczył do FCB Ceramika oryginalną dachówkę, która została zdemontowana z dachu remontowanego, zabytkowego obiektu. Na tej podstawie projektanci z Fabryki Ceramiki Budowlanej wykonali projekt formy, dobrali odpowiedni kolor gliny oraz przygotowali specjalnego koloru glazurę. FCB Ceramika dysponuje własnymi złożami gliny. W tym projekcie wykorzystano surowiec w żółtym kolorze. Glazura została nałożona tak, jak w oryginale – pozwalając uwidocznić kolor gliny na podłużnych grzbietach, a na gładkich powierzchniach wyeksponować jej głęboką zieleń.

FCB Ceramika w ramach jednej ze swych specjalizacji tj. produkcji na specjalne zamówienia realizuje krótkie seria, jak dla pałacu w Unii Europejskiej, a także duże woluminy na całe połacie dachowe. Do renowacji dachu zabytkowego pałacu wymagane było wyprodukowanie i dostarczenie 250 szt. dachówki, aby uzupełnić braki. Ich uzupełnienie stanowiło łączną powierzchnię ponad 20 metrów kwadratowych. Nowa dachówka jest całkowicie spójna z pozostała substancją architektoniczną – nie wyróżnia się, tworząc jednorodną powierzchnię dachu.

Dachówka ma 26 cm szerokości i 45 cm długości; waży 4,2 kg. Produkcja została już zakończona, a gotowe dachówki przewiezione na miejsce jej instalacji. Niebawem będziemy mogli zobaczyć efekt w całej okazałości, a zdjęcia opublikujemy na naszej stronie i Facebooku.