Dylematy wyboru ceramiki budowlanej

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Ile decyzji trzeba podjąć, ile zagadnień budowlanych poznać i zrozumieć, jak wiele terminów i fachowców zgrać w jednym projekcie pod tytułem „budowa domu rodzinnego”, aby na koniec cieszyć się wygodnym życiem pod dachem tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest dom. Trudno uniknąć truizmów rozważając wady i zalety różnych wyborów. Postawić jednak należy akcent na jakość użytych materiałów. Dom zwykle buduje się na całe życie, dlatego idealnie byłoby, gdyby materiały budowlane miały dożywotnią gwarancję. Czy to jednak możliwe?

Nawet najwyższej jakości surowce, zanim trafią do produkcji muszą przejść szereg badań laboratoryjnych, a kontrola jakości wyrobów gotowych dodatkowo weryfikuje zachowanie się tych surowców w procesie obróbki. Dodatkowo, jeśli produkcja odbywa się metodą rzemieślniczą, dzięki której ma się kontrolę osobistą nad procesem produkcji można być niemal już pewnym, że wyrób ceramiczny może wytrwać w każdych warunkach pogodowych dziesiątki, a może setki lat, jak to jest w przypadku dawnej ceramiki.

FCB Ceramika udziela dożywotniej gwarancji na swoje ceramiczne wyroby. Skąd ta pewność?

Wyroby ceramiczne FCB Ceramika wytwarzane są ze znakomitych glin wielkopolskich. Te jedyne w swoim rodzaju złoża pod względem jakości należą do polskiego, rodzinnego biznesu. Dbałość o jakość jest też częścią wielkopolskiej tradycji. FCB Ceramika posiada własne laboratorium, które oprócz własnych badań, współpracuje z niezależnymi, akredytowanymi laboratoriami krajowymi i zagranicznymi. Wykonywane są tam dodatkowe badania, które mają zweryfikować wyniki badań wewnętrznych. Niezależne, dodatkowe badania wykonywane są zgodnie z wytycznymi polskich norm PN i międzynarodowych EN.

Ponadto niezależne badania naszej ceramiki budowlanej prowadzone są w renomowanych laboratoriach:
• niemieckim KI Keramik-Institut GmbH
• angielskim Ceram

Jakość wyrobów FCB Ceramika i związana z tym dożywotnia gwarancja możliwe są także dzięki wdrożeniu w FCB Systemu Zarządzania Jakością według normy PN-EN ISO 9001, certyfikowany przez TÜV Nord Polska, który posiada 140 letnią tradycję na świecie a od przeszło 20 lat działa na polskim rynku.

FCB Ceramika współpracuje również z laboratoriami nie związanymi ściśle ze spełnianiem wymagań, co do właściwości fizyczno-mechanicznych wyrobów gotowych, ale mającymi bardzo istotne znaczenie co dla estetyki i trwałości wykonania powierzchni wyrobów gotowych. Angoby, szkliwa (glazury) i pigmenty są także poddawane drobiazgowym badaniom. Pochodzą one od renomowanych producentów firm niemieckich, włoskich, czeskich. Wykorzystujemy je do malowania akcesoriów dachowych i ogrodzeniowych, cegieł, płytek ściennych, podłogowych i elewacyjnych, kafli oraz do koloryzowania płytek elewacyjnych.

Dzięki pracy laboratorium wprowadziliśmy kilka udoskonaleń. Szybciej możemy uzyskiwać oczekiwane kolory przez dodanie do angoby lub szkliwa pigmentów w odpowiednich proporcjach, co jest wynikiem długoletniego doświadczenia. Ma to szczególne znaczenie przy realizacji zamówień specjalnych i do renowacji zabytków.

Zwiększając częstotliwość badań masy ceramicznej do produkcji dachówek ręcznie formowanych Heritage, jesteśmy w stanie utrzymać na stałym poziomie schudzenia masy ceramicznej. Schudzenie to pozostałość na sicie 0,063 mm wyrażona w procentach, w skutek wypłukania gliny i pyłów zawartych w 100 g masy ceramicznej. Stały poziom schudzenia powoduje, iż w dalszych etapach produkcyjnych (np. podczas formowania, suszenia i wypalania) nie występują problemy powodujące uszkodzenia wyrobów.
Z kolei analiza wstępna próbek nowych mas ceramicznych, przed wprowadzeniem do produkcji, pozwala na przebadanie masy ceramicznej pod względem schudzenia masy, zanieczyszczeń w niej zawartych oraz parametrów takich, jak m.in. skurczliwość suszenia i wypalania oraz całkowitą stratę ogniową, absorpcję wody, porowatość względną oraz wiele innych.

Fabryka Ceramiki Budowlanej została również nagrodzona przez ekspertów z branży budowlanej między innymi w konkursie Top Builder 2016, oraz z pozycji klienta indywidualnego w konkursie Diamenty Forbesa, „Orły” Wprost.

Dylemat wyboru ceramiki budowlanej nie musi być wyzwaniem dla inwestora. Dożywotnia gwarancja jest tego dowodem. To jest nasze nieasekuracyjne podejście i pewność pracy rąk wspaniałych rzemieślników FCB Ceramika.