Dom w stanie surowym przed zimą

Przerwy technologiczne w trakcie budowy domu są konieczne ze względu na prawidłowe, stopniowe wysychanie budynku po wykonaniu zasadniczych pracach murarskich. Sezonowany budynek nie będzie zawierał wilgoci technologicznej. Wiosną przystępuje się do dalszych prac.

Ściany budynku muszą być chronione przed deszczem i śniegiem, dlatego otwory okienne powinny być zabite deskami. Naturalne nieszczelności takiej osłony sprzyjać będą wentylacji budynku wewnątrz. Od góry ściany muszą być chronione dachem. Jest to absolutnie konieczne. Dom przed zimą powinien mieć więźbę dachową, należy wykonać pełne deskowanie i następnie pokryć je papą. Nie jest konieczne, aby montować dachówkę, a nawet odradza się wykonywania tych prac w okresie zimowym; lepiej wstrzymać się do wiosny z uwagi na sezonowanie całej konstrukcji domu.

Uwagę należy skupić na wykonaniu konstrukcji dachu i jego pełnym deskowaniu. Cokolwiek ma być położone na dachu, czy to będzie dachówka ceramiczna, łupek, czy blacha podstawa dachu też musi być dobrze zrobiona, bo różnica temperatur powoduje w określonych warunkach powstawanie skroplin pod pokryciem. To naturalny proces. Dobrze wykonany dach to podstawa. Wiosną przystępuje się do prac dekarskich na sezonowanym budynku.

Montaż gąsiorów oraz dachówki grzbietowej, który wykonuje się na zaprawę, ze względów technicznych nie jest możliwy w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Dach musi być wykonany z największą starannością. Pamiętać trzeba, że żadne pokrycie wierzchnie dachu nie jest decydujące o jego szczelności. To kwestia jakości robót i zastosowanych materiałów na każdym etapie prac.