Dachówka Mnich Mniszka otworzona w FCB Ceramika dla skandynawskiego projektu renowacyjnego

Ostrzeszowska Fabryka Ceramiki Budowlanej, której jedną z linii biznesowych jest odtwarzane zabytkowych elementów ceramicznych dla projektów renowacyjnych, wykonała na podstawie dość mocno zniszczonych oryginałów komplet dachówki Mnich Mniszka. Składają się na nią, jak w nazwie – elementy zwane mnich, mniszka oraz tzw. dachówka startowa.

Duże defekty w oryginałach nie były przeszkodą dla doświadczonych rzemieślników z FCB Ceramika, aby precyzyjnie odtworzyć dachówkę, która będzie uzupełnieniem części dachówek pozostających na dachu w lepszym stanie. Nawet niewielkie zamówienia – kilkadziesiąt sztuk dachówek jesteśmy w stanie szybko wykonać, ze względu na ręczny sposób produkcji.

Dachówki Mnich Mniszka wykonane w FCB Ceramika uzupełnią braki na dachu zabytkowego budynku sakralnego w północnej Skandynawii. Wymiar dachówki to 20 cm szerokość i 37 cm. wysokości.
Dachówka mnich mniszka należy do najstarszych pokryć dachowych, może mieć różne wzory i wykończenia. Kolor może być naturalny lub kryje się je glazurą czy pokrywa angobą. Wcześniej odtwarzaliśmy już dachówki pokrywane piękną, zieloną glazurą. Każdy projekt jest inny, stawia nowe wyzwania.

Dachówka Mnich Mniszka składa się z dwóch elementów o odmiennych kształty, ale ich wspólną cechą jest zwężanie się ku końcowi. Układa się je jedna na drugiej – pod spodem mniszka, a na niej mnich. Mniszkę kładzie się krawędziami do góry, mnicha odwrotnie – krawędziami w dół. Mnich zakrywa krawędzie na styku dwóch mniszek. Taka połać dachowa dobrze chroni przed wilgocią i wiatrem. Dawniej, gdy na dachach nie stosowano wysokiej jakości (z dzisiejszego punktu widzenia) różnego rodzaju membran, taka dachówka zapewniała dobrą ochronę dachu.

Dachówka Mnich Mniszka najczęściej jest więc dzisiaj stosowana w projektach renowacyjnych zabytkowych budynków. Nowe inwestycje z wykorzystaniem dachówki Mnich Mniszka są rzadkością, ale tradycyjne projekty domów w odpowiednim otoczeniu naturalnym, zyskałyby na takim zadaszeniu.


Foto: Dachówka Mnich Mniszka w Dubrowniku, Chorwacja