Dachówka karpiówka z FCB Ceramika na specjalne zamówienie

Dachówka karpiówka, poddana ręcznemu wykończeniu została wykonana w FCB Ceramika na specjalne zamówienie dla polskiego inwestora według dostarczonego wzoru. Dachówka ta została wypalona w piecu kręgowym, opalanym węglem, zgodnie ze starą tradycją wyrobu ceramiki dachowej. Taka  technologia wykonania sprawia, że każda dachówka ma swoje charakterystyczne cechy wizualne. Całość połaci dachowej jest spójna, zharmonizowana i pełna naturalnego uroku.

Ogólnie rzecz ujmując – dachówka karpiówka to płaska dachówka, którą montuje się na połaci dachu (na łacie) za pomocą występu, tzw. noska na jej spodniej powierzchni. Tego rodzaju dachówkę można układać pojedynczo lub podwójnie, w tym przypadku w koronkę lub łuskę.

Układanie w koronkę oznacza dwa rzędy dachówek z przesunięciem o połowę szerokości dachówki. Rzędy z kolejnych łat zachodzą na siebie na 1/4 lub 1/3 długości dachówki.

Układanie w łuskę polega na tym, że na każdej łacie układa się jeden rząd dachówek zachodzący na rząd niższy na połowę długości dachówki. Układanie dachówek na łuskę wymaga krótszych odstępów pomiędzy łatami.

Do płaskich dachówek zlicza się także dachówka Heritage, która jest ręcznie wytwarzana i wypalana w piecu opalanym węglem. To przeciwieństwo produkcji masowej, a więc technologii dachówki ciągnionej i wypalanej w piecach gazowych. Dwie różne technologie i w konsekwencji dwa różne produkty – właściwie nieporównywalne. Ręczna produkcja sprawia, że dachówka jest unikatowa pod względem wizualnym, a jej parametry fizyko-chemiczne sprawiają, że objęta jest dożywotnią gwarancją w Heritage.