Ceramiczne gąsiory dachowe i sposoby ich zakończeń

Gąsior stosowany jest na szczycie dachu – na kalenicy oraz na jego grzbietach czyli w miejscu schodzenia się dwóch jego płaszczyzn. Gąsiory montowane są na zaprawę, jeden za drugim. Krawędź początkowa i końcowa gąsiora może być zakończona odpowiednimi elementami. Są one dostępne we wszystkich możliwych kolorach, spójnych z kolorystyką dachówki dostępnej na polskim rynku. Dla estetycznego zamknięcia gąsiora, z oferty FCB Ceramika można wybrać zaślepki systemowe oraz specjalne zamknięcia – zwykłe lub ozdobne.

Zaślepka systemowa – stosowana jest do gąsiora tylko na kalenicy dachu – może być mocowana zarówno na początku, jak i na końcu gąsiora. Ten element nie jest przeznaczony na gąsiory montowane na schodzących się krawędziach dachu dwupłaszczyznowego, lecz tylko na kalenicy.

Zakończenie gąsiora – stosowane jest również do gąsiora na kalenicy dachu, ale ten rodzaj zamknięcia jest produkowany z przeznaczeniem na zakończenie początkowe lub na końcowe. Zakończenie początkowe mocowane jest pod kołnierz, natomiast zakończenie końcowe mocowane jest na zamek gąsiora.


Foto: Zakończenie początkowe FCB Ceramika

Ozdoba do zamontowania na gąsiorze np. „lew” – stosowana na kalenicy dachu. W tej kategorii są dwa typy zakończeń gąsiora – małe i duże. Odpowiada to typowym rozmiarom gąsiorów oferowanych na rynku. Ten ozdobny rodzaj zakończenia może być montowany zarówno na początku, jak i na końcu gąsiora – montuje się je na zamek gąsiora. Dekarz bez większego trudu odpowiednio przygotuje gąsior tak, aby zamontować tę ozdobę na jego początku lub końcu.

Na grzbiecie dachu, czyli w miejscu schodzenia się dwóch jego płaszczyzn, do gąsiorów montowany jest gąsior początkowy. Natomiast do dachówek ręcznie wytarzanych – Heritage nie stosuje się w tym miejscu gąsiorów, lecz specjalne dachówki grzbietowe.