Montaż historycznej płytki posadzkowej z FCB Ceramika w zabytkowej świątyni

Na potrzeby renowacji zabytków obsługiwanych przez Heritage Roof Tiles Sp z o.o. w FCB Ceramika wyprodukowane zostały na specjalne zamówienie ceramiczne płytki posadzkowe.

W szerokiej ofercie renowacyjnej Heritage znajdują się między innymi odtwarzane, historyczne, ceramiczne płytki ścienne i posadzkowe, zarówno do wnętrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. W zależności od realizowanego projektu wykonujemy płytki ręcznie malowane, lub naturalne wypalane w węglowym piecu co nadaje płytkom rustykalnego wyglądu i historycznego charakteru. Takie właśnie zlecenie zrealizowaliśmy na XIII wieczną katedrę.

Wg wytycznych konserwatorskich, na podstawie badań i analiz historycznych odtworzone zostały historyczne, ręcznie formowane płytki ceramiczne w formie trójkąta. Elementy takie zachowały się w murze prezbiterium katedry i były przyczynkiem do określenia dawnej posadzki w świątyni.

Historyczne elementy ceramiczne wmurowane w elewację prezbiterium katedry.
Płytki historyczne Heritage podczas montażu posadzki.

Aktualnie odtworzone kafle historyczne Heritage układane są na posadzce. Płytki wykonane zostały ze specjalnej domieszki gliny w celu uzyskania pożądanej kolorystyki, tak by po wypale w węglowym piecu osiągnąć historyczny, rustykalny charakter. Dodatkowo ręczne formowane krawędzi płytek dało efekt ich postarzenia, tak by pasowały do wnętrz świątyni. Ze względu na wymagający montaż, dokładność, precyzję i estetykę układanie historycznych, ręcznie formowanych płytek Heritage na posadzce potrwa jeszcze jakiś czas. Dzisiaj w formie zajawki pokazujemy kilka zdjęć z montażu. Za jakiś czas wrócimy do tej realizacji.

Płytki historyczne Heritage podczas montażu posadzki.