Jesteś: Strona główna Poradnik inwestora
Projekty renowacyjne są pojedynczymi realizacjami, które wymagają zarówno pokory, jak i bogatego doświadczenia

Ceramika architektoniczna na wiekowych budowlach wymaga zawsze starannego odtworzenia, tym bardziej, jeśli ma to być tylko częściowa renowacja. Wyzwaniem jest dostosowanie nie tylko kształtu, ale także koloru i struktury powierzchni nowych elementów do zachowanej części substancji architektonicznej. Realizacje takie wymagają precyzyjnej pracy koncepcyjnej, opracowania technologicznego, a potem pracy rąk i rzemieślniczej atencji.

Prace nad projektem renowacyjnym przebiegają w taki sposób, aby z jednej strony sprostać wymaganiom technicznym zabytkowej budowli, a z drugiej strony dostosować cały proces do szczegółowych wymagań konserwatorów. Niekiedy projekty prowadzone są daleko od naszej fabryki, często poza granicami Polski, dlatego wszystko zaczyna się od szczegółowej analizy fotografii zabytków i opisów dokonanych przez konserwatorów.

Realizujesz projekt renowacyjny – zaufaj naszemu doświadczeniu

Zazwyczaj inwestor opisuje detale realizowanego przez siebie projektu i dostarcza nam zdjęcia poglądowe - jeśli dany projekt wymaga odtworzenia uszkodzonej części ceramiki.

Jeśli mają być wykonane zupełnie nowe elementy wówczas polegamy na rysunkach technicznych wykonanych przez inwestora. Zadaniem naszego działu projektowania i modelowania oraz produkcji jest wybrać metodę wytwarzania zamawianego elementu. Ceramika jest wykonywana ręcznie, może być również wyprodukowana metodą wytłaczania, ciągnienia lub odlewania.

Na wstępie oceniamy stopień złożenia projektu i na tej podstawie, w krótkim czasie inwestor otrzymuje od nas wycenę i propozycję terminu wykonania.

Dział modelarni FCB Ceramika przygotowuje rysunki techniczne detali, które mają być odtworzone. Następnie wykonuje się gliniany model. Poszczególne elementy  muszą być wytworzone w odpowiednim powiększeniu, ponieważ glina kurczy się podczas suszenia i wypalania. Do takich rozmiarów przygotowuje się  model i formy robocze, które są już ostatnim etapem organizowania produkcji. Wszystko odbywa się w sposób manualny i na każdym etapie przechodzi drobiazgową kontrolę jakości.

Według tak starannie przygotowanej formy, wytwarzane są zamówione elementy, które następnie trafiają do kontroli i ręcznej obróbki. Stąd, przenoszone są już do suszarni. Proces suszenia dobierany jest do wielkości i grubości wytwarzanych elementów - wydłuża się on wraz ze wzrostem tych parametrów.

Wysuszony element wyjmuje się ręcznie z suszarni i ponownie poddaje kontroli jakości. Kolejnym etapem jest malowanie, gdzie angoba lub glazura jest nakładana ręcznie za pomocą pistoletu natryskowego.

Czas na ostateczne wypalanie. W dalszym ciągu należy mieć na uwadze wielkość i grubość wytwarzanego elementu, aby zadać odpowiednią krzywą wypalania. Po wyjęciu z pieca gotowych już elementów, kontroluje się kolejny raz ich jakość. Tu sprawdza się tradycyjna metoda polegająca na ostukiwaniu każdego elementu i wsłuchiwanie się w wydawany dźwięk. Metaliczny oznacza, że nie ma uszkodzeń.

To jednak nie koniec, ponieważ jakość naszej produkcji jest gwarantowana według najwyższych możliwych standardów. Taki element trafia do działu modelarni w celu sprawdzenia wymiarów i spasowania z pozostałymi elementami dostarczonymi przez inwestora, natomiast dział jakości – laboratorium, pobiera losowo element i sprawdza jego nasiąkliwość, która nie powinna przekraczać 6%.

Podczas ręcznego pakowania wyroby poddawane są ogólnej kontroli organoleptycznej. Każdy etap produkcji jest więc jednocześnie częścią kontroli jakości. Taki proces realizacji zamówień specjalnych jest gwarantem dokładnego dopasowania naszej ceramiki do zachowanej części zabytkowej.

Nasze przykładowe realizacje

Największy gąsior, jaki do tej pory odtwarzaliśmy w naszej ostrzeszowskiej fabryce i prawdopodobnie jeden z największych na rynku. Ma prawie pół metra długości! Jego wymiary po wypaleniu to 460 mm długości, 380 mm szerokości i 173 mm wysokości.

 

Obecnie jesteśmy także w trakcie odtwarzania zabytkowych gąsiorów ceramicznych dla kościoła Św. Andrzeja wybudowanego w stylu romańskim w Krakowie. Ten projekt jest dla nas wyjątkowo ważny z uwagi na wspaniałą, zabytkową architekturę kościoła.

Tradycja zobowiązuje

Tak, jak przed wiekami wytwarzano ceramikę, tak dzisiaj w Fabryce Ceramiki Budowlanej odtwarza się ją z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów metodologicznych. Taki sposób produkcji  gwarantuje, że odrestaurowana budowla będzie w całości spójna oraz odzyska dawne piękno.

Stara architektura jest ważną częścią dziedzictwa narodów. Spacerując ulicami miast powinniśmy się poczuć, że jesteśmy u siebie i, że czas dla architektury się zatrzymał. Ceramika jest pięknym materiałem. Tworzymy ją z pasją dla kolejnych pokoleń.
 

Newsletter
Otrzymuj najnowsze informacje prosto
na swój adres e-mail
Fabryka Ceramiki Budowlanej Sp. z o.o
ul. Powstańców Wlkp. 13
63-500 Ostrzeszów
tel./fax 62 730 19 88
fcb@fcbceramika.pl

NIP: 514-02-13-069
Regon: 251470205
KRS: 0000080021
Heritage Roof Tiles Sp. z o.o
ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów
tel. +48 691 161 464
www.heritageceramics.pl

Traditional Clay Roof Tiles Ltd
49 Station Road, Polegate
East Sussex, BN26 6EA
www.traditionalclayrooftiles.co.uk