Jesteś: Strona główna Poradnik inwestora
Dachówka ceramiczna zamiast gontu drewnianego
FCB Ceramika wykonała na specjalne zamówienie dachówkę ceramiczną, która zgodnie z planem inwestora ma zastąpić gont drewniany na starym budynku. Dotychczasowe pokrycie dachowe miało kształt trapezu. Drewniany gont posiadał frezowania na swojej wierzchniej części, które należało wiernie odtworzyć w glinie. Dachówkę wykonaliśmy w naturalnej kolorystyce zbliżonej do barwy czerwonej. Tego koloru glina jest wykorzystywana także w ręcznej produkcji dachówek Heritage – „Red”.

Dachówka ceramiczna doskonale wkomponowuje się w konstrukcję dachu. Jest to jednocześnie jeden z najmniejszych elementów które wykonywaliśmy – ma niecałe 10 cm szerokości i 9 cm długości. Dachówka została wykonana ręcznie, aby jak najwierniej odzwierciedlić drewniany pierwowzór.
Inwestycja realizowana jest we wschodniej Polsce i zachowuje specyfikę architektury tego regionu.

 
Foto: Dachówka ceramiczna vs gont drewniany. Źródło: FCB Ceramika / Zamówienie specjalne.

 
Foto: Dachówka ceramiczna vs gont drewniany. Źródło: FCB Ceramika / Zamówienie specjalne.
 

Klasyka w pokryciach dachowych, czyli trochę ciekawostek nt. gontu
Klasyczny gont jest to drewniana deseczka, która w przekroju  poprzecznym ma kształt klina. Na wysokiej krawędź takiego klina znajduje się żłobienie, czyli wpust służący do łączenia jednej deseczki z drugą. Aby woda deszczowa ściekająca po połaci dachowej nie przeciekała przez rowki, układa się gonty krawędziami z rowkami od strony zawietrznej i nieco pochyla ku dołowi. Krawędź ostra znajduje się odpowiednio po stronie nawietrznej. Dawniej przybijano gonty drewnianymi kołkami, a obecnie gwoździami, które ukrywa się w rowkach. Drewniane kołki natomiast były przykrywane kolejną linią gontu.

Ze względu na sposób produkcji wyróżnia się gonty łupane oraz cięte. Te pierwsze produkowane są ręcznie, poprzez rozszczepienie siekierą kloca drewna, który rozpada się wzdłuż naturalnych włókien na deszczułki o trójkątnym przekroju (kliny). Deseczki takie mają szerokość od 7 do 14 cm (zależnie od średnicy pnia) i lekko falistą powierzchnię. Długość deseczki tradycyjnie wynosiła zwykle około 60-70 cm. Wynika to z tego, że gonty łupane wykonywano z drewna dobrej jakości, jedynie z bezsęcznych odcinków pnia pomiędzy kolejnymi okółkami gałęzi. Deseczki po wycięciu są wygładzane. Gont łupany w związku z zachowaniem naturalnej struktury drewna jest znacznie bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż gont cięty. Ten drugi wykonuje się z desek tartacznych. Piła formatując równą deseczkę przecina jednak surowiec przez jego naturalne włókna. Powoduje to, że takie gonty pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych paczą się lub pękają, a pokrycie z nich wykonane ma znacznie mniejszą trwałość i jest mniej estetyczne.
 
----
Słowa kluczowe: dachówka ceramiczna, gont, renowacje, klasyczne pokrycia dachowe, zamówienia specjalne, fcb ceramika
 
Newsletter
Otrzymuj najnowsze informacje prosto
na swój adres e-mail
Fabryka Ceramiki Budowlanej Sp. z o.o
ul. Powstańców Wlkp. 13
63-500 Ostrzeszów
tel./fax 62 730 19 88
fcb@fcbceramika.pl

NIP: 514-02-13-069
Regon: 251470205
KRS: 0000080021
Heritage Roof Tiles Sp. z o.o
ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów
tel. +48 691 161 464
www.heritageceramics.pl

Traditional Clay Roof Tiles Ltd
49 Station Road, Polegate
East Sussex, BN26 6EA
www.traditionalclayrooftiles.co.uk