Detale składające się na kompletny dach – gąsiory

Na pokrycie dachu składają się nie tylko dachówki połaciowe, ale do kompletnego zadaszania potrzebne są akcesoria dodatkowe. Jednym z takich akcesoriów jest gąsior. W wersji podstawowej służy do wykończenia kalenicy, tzn. miejsca, w którym stykają się dwie połacie dachowe. Takim miejscem jest szczyt lub płaszczyzna dachu. Pierwszy przypadek odnosi się do dachu dwuspadowego, a drugi do wielospadowego.

Gąsiory oferowane są w sprzedaży z klamrą, przy pomocy której mocuje się je do kalenicy. Dla zapewnienia optymalnej stabilności dodatkowo przykręca się je wkrętami.

Na dachu są miejsca, gdzie kilka jego płaszczyzn styka się ze sobą – tak jest w przypadku dachów wielospadowych. Między kalenicami, gdzie stykają się te płaszczyzny wykonuje się połączenie gąsiorem – łącznikiem kalenic. Jest to trójnik lub czwórnik, który stosuje się odpowiednio dla dachu gdzie stykają się trzy lub cztery powierzchnie.

Na szczytach kalenicy stosuje się gąsiory początkowe z zamknięciem jednego wylotu lub stosuje się zaślepkę, która dodatkowo może być ozdobna – może to być jakiś ornament lub wytłoczona data wykonania zadaszenia.