Dekarskie sposoby na kuny

Elementy zadaszenia mogą zostać znacznie uszkodzone przez kuny, które zadomowią się pod połacią dachową. Niszczą termoizolację, a nawet mogą przegryźć deskę. Wystarczy otwór o średnicy przynajmniej 4 cm, aby kuna dostała się przez niego dalej. Newralgicznymi miejscami są powierzchnie przy koszach, kominach, oknach dachowych, które nie zostały wystarczająco dobrze wykończone oraz okapy. W tym ostatnim przypadku kuna może przedostać się przez otwór wentylacyjny lub od strony podbitki. Prawidłowo wykonany dach nie może mieć szczelin na styku podbitki z murem, a otwór wentylacyjny musi być odpowiednio osłonięty.

Żaden dekarz godny polecenia nie zostawi jednak takich uchybień. Podczas odbioru prac, inwestor powinien zwrócić uwagę na te szczegóły.

Dachówki koszowe pozwalają wykończyć zadaszenie bez użycia blachy, to najlepsze rozwiązanie. Także ze względów estetycznych. Jeśli inwestor wybrał inne rozwiązanie wówczas należy zwrócić uwagę, aby w tym miejscu wykonać połączenie, które nie będzie miało szczelin. Nawet niewielka może okazać się wystarczająca dla kuny, która potrafi niekiedy odgiąć niezbyt grubą blachę. Jeśli na dachu położona jest płaska dachówka, wówczas kuna nie będzie miała pod nią komfortu. Taka dachówka oferowana jest przez Heritage wraz z ceramicznymi akcesoriami, a więc także z dachówką koszową.

Często kuny dostają się pod zadaszenie przez okap – wystający poza elewację domu fragment dachu. Na krawędzi okapu montuje się rynny odprowadzające wodę, a szczelina, która tam powstaje służy wentylacji dachu. Na szczelinę między krawędzią okapu a pasem podrynnowym zakłada się siatkę wentylacyjną. Po zainstalowaniu rynien mocuje się pas nadrynnowy, a następnie grzebień okapu.

Takie wykończenie okapu wraz z solidnie wykonaną podbitką będzie chronić dach przed przedostawaniem się tam kun, a także ptaków. Zniszczenia spowodowane przez kuny mogłyby narazić inwestora na poważne koszty naprawy dachu.

Powyżej: Zadaszenie z wykorzystaniem płaskiej dachówki Heritage. Wykonawca: Edmund Dąbkowski Usługi Dekarskie. Zastosowano m. in. dachówkę koszową i wykonano obróbkę blacharską wokół kominów i okien dachowych i tzw. bawolego oka.

Powyżej: Obróbka blacharska wokół okien dachowych. Wykonawca: Edmund Dąbkowski Usługi Dekarskie.