Jesteś: Strona główna Poradnik inwestora
Ceramiczne gąsiory dachowe i sposoby ich zakończeń

Gąsior stosowany jest na szczycie dachu - na kalenicy oraz na jego grzbietach czyli w miejscu schodzenia się dwóch jego płaszczyzn. Gąsiory montowane są na zaprawę, jeden za drugim. Krawędź początkowa i końcowa gąsiora może być zakończona odpowiednimi elementami. Są one dostępne we wszystkich możliwych kolorach, spójnych z kolorystyką dachówki dostępnej na polskim rynku. Dla estetycznego zamknięcia gąsiora, z oferty FCB Ceramika można wybrać zaślepki systemowe oraz specjalne zamknięcia – zwykłe lub ozdobne.

Zaślepka systemowa - stosowana jest do gąsiora tylko na kalenicy dachu – może być mocowana zarówno na początku, jak i na końcu gąsiora. Ten element nie jest przeznaczony na gąsiory montowane na schodzących się krawędziach dachu dwupłaszczyznowego, lecz tylko na kalenicy.

Foto: Zakończenie systemowe FCB Ceramika

Zakończenie gąsiora  - stosowane jest również do gąsiora na kalenicy dachu, ale ten rodzaj zamknięcia jest produkowany z przeznaczeniem na zakończenie początkowe lub na końcowe. Zakończenie początkowe mocowane jest pod kołnierz, natomiast zakończenie końcowe mocowane jest na zamek gąsiora.

Foto: Zakończenie początkowe FCB Ceramika

Foto: Zakończenie końcowe FCB Ceramika

Ozdoba do zamontowania na gąsiorze np. "lew" - stosowana na kalenicy dachu. W tej kategorii są dwa typy zakończeń gąsiora – małe i duże. Odpowiada to typowym rozmiarom gąsiorów oferowanych na rynku. Ten ozdobny rodzaj zakończenia może być montowany zarówno na początku, jak i na końcu gąsiora – montuje się je na zamek gąsiora. Dekarz bez większego trudu odpowiednio przygotuje gąsior tak, aby zamontować tę ozdobę na jego początku lub końcu.

Foto: Ozdoba na gąsior FCB Ceramika

Na grzbiecie dachu, czyli w miejscu schodzenia się dwóch jego płaszczyzn, do gąsiorów montowany jest gąsior początkowy. Natomiast do dachówek ręcznie wytarzanych – Heritage nie stosuje się w tym miejscu gąsiorów, lecz specjalne dachówki grzbietowe. 


 

Newsletter
Otrzymuj najnowsze informacje prosto
na swój adres e-mail
Fabryka Ceramiki Budowlanej Sp. z o.o
ul. Powstańców Wlkp. 13
63-500 Ostrzeszów
tel./fax 62 730 19 88
fcb@fcbceramika.pl

NIP: 514-02-13-069
Regon: 251470205
KRS: 0000080021
Heritage Roof Tiles Sp. z o.o
ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów
tel. +48 691 161 464
www.heritageceramics.pl

Traditional Clay Roof Tiles Ltd
49 Station Road, Polegate
East Sussex, BN26 6EA
www.traditionalclayrooftiles.co.uk