Margiel w ceramice

Wielu z was z pewnością zdarzyło się spotkać z ubytkami w ceramice – cegle, dachówce lub płytkach.

Na środku pięknego elementu odpada fragment zostawiając w środku szare oczko i wyrwę w wyrobie.

To nic innego jak margiel, czyli węglan wapnia z domieszką cząstek ilastych, który pod wpływem wody i wilgoci może zwiększać swoją objętość nawet 3,5 krotnie. W rezultacie rozsadza produkt ceramiczny i po woduje nieestetyczne dziury w produkcie.

Dlaczego powstaje margiel?

W trakcie procesu oczyszczania gliny pod wyroby ceramiczne usuwane są z niej wszelkie zanieczyszczenia. Czasami jednak w masie zostają grudki, które dopiero po przejściu całego procesu produkcji, a więc wysuszeniu i wypaleniu, w kontakcie z wodą powodują ujawnienie się margla.

Nie jest to jednak wada produktu, mimo, że mało estetyczna. Glina jest bowiem surowcem naturalnym i równie naturalnie występują w niej różne domieszki i zanieczyszczenia.

Oczywiście w obowiązku producenta leży jak najdokładniejsze rozdrobnienie gliny podczas produkcji i oczyszczenie jej z wszelkich zanieczyszczeń.

Jeśli zatem zauważyłeś w swoich produktach charakterystyczne ubytki z szarym „oczkiem”, zapewne jest to margiel. Mając na uwadze komfort i dbałość o naszych klientów dokładamy wszelkich starań, aby w naszych produktach nie miało to miejsca. Biorąc jednak pod uwagę, że glina jest surowcem naturalnym, zdarzyć się to może również nam. Dlatego pojawienie się margla na naszych kominkach odpowietrzających, kominkach wentylacyjnych, trójnikach czy innych akcesoriach dachowych jest podstawą do ich wymiany. W FCB Ceramika masz pewność, że produkty są najwyższej jakości, co potwierdzają badania renomowanych laboratoriów w Polsce i za granicą. Dzięki temu udzielamy na nasze wyroby dożywotniej gwarancji.